GAÜN’de TÜBİTAK ile Protokol Töreni Düzenlendi

Published in Bizden Haberler

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) ile Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Ulusal Metroloji Enstitüsü arasında, Rektörlük Senato Salonunda düzenlenen törenle işbirliği protokolü imzalandı.

Gaziantep Üniversitesi Rektör Prof. Dr. M. Yavuz Coşkun ve TÜBİTAK Ulusal Metroloji Enstitü Müdürü Doç. Dr. Fatih Üstüner tarafından, nitelikli temel ve ürüne yönelik uygulamalı bilimsel, teknolojik araştırma ve projeler yapmak, Türkiye için kritik olan teknoloji alanlarında uzman araştırmacı yetiştirmek, üniversite öğrenci ve öğretim elemanlarının sanayinin ihtiyaçlarını tanımasına olanak sağlamak ve üniversite öğrencilerine Ulusal Metroloji Enstitüsü’nde staj imkânı vermek üzere karşılıklı işbirliği protokolü imzalandı.

Protokol töreninde konuşan Rektör Prof. Dr. M. Yavuz Coşkun, Gaziantep Üniversitesi olarak Türkiye’de bazı ilkleri gerçekleştirdiklerini, Optik ve Akustik Mühendisliği Bölümü adında önemli bir bölüm açtıklarını ifade etti.

Optik ve Akustik Mühendisliği Bölümünün, Fizik Mühendisliği Bölümü bünyesinde açılmış, Türkiye’de ilk ve yepyeni bir bölüm olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Coşkun, “Fizik mühendisliğinde çok iyi bir kadromuz var. Son zamanlarda fizik mühendisliğine rağbetin azaldığını görüyoruz. Hâlbuki fizik temel bölüm olarak vazgeçilmez diye düşündüğümüz bir alan” diyerek, bu alanda bazı yenilenmeler, değişik ekoller ortaya çıkarma gayreti içerisinde olduklarını belirtti.

Prof. Dr. Coşkun, “Fizik Mühendisliği Programı altında Optik ve Akustik Mühendisliği Bölümü açtık. Bu alanlar yeni ama yeni olduğu kadar da güncel. Hayata dair baktığınızda Kongre Kültür Merkezi’nde akustik çalışma gerektiği zaman akustikçi kıtlığının veya çok nadir olduğunu o zaman gördük. Bu işi ilmi olarak yapan insan sayısı çok az. Aynı zamanda optik de yepyeni bir alan. Medikal veya tıbbi alanla ilişkilendirilebilecek, önü açık bir alan olduğunu da düşünüyoruz. Akustik birçok inter disipliner çalışmalara ve uygulamalara meydan verecek bir alan” diye konuştu.

Prof. Dr. Coşkun, “Yeni başladığımız bir programda gelişmiş, ciddi anlamda alt yapısı olan bir kurumla olan işbirliği bizi çok rahatlatacak. Buraya alacağımız elemanların daha iyi yetişmesi, yetkin ve yeterliliklere sahip olan mühendisler olarak çıkması konusunda bizim için büyük bir imkân olacak” diyerek bu işbirliğinin başka yerlere de örnek olacağını söyledi.

TÜBİTAK Ulusal Metroloji Enstitü Müdürü Doç. Dr. Fatih Üstüner, Ulusal Metroloji Enstitüsü’nde çalışanların çoğunu Fizikçi ve Kimyacı kökenli kişilerden oluştuğunu belirterek, temel bilimlerle uğraşan üniversitelerdeki öğretim üyeleriyle bağlarını kuvvetlendirmek istediklerini ve Gaziantep Üniversitesi’nden gelen talepten duydukları memnuniyeti ifade etti.

Doç. Dr. Üstüner, “Stajyer olarak öğrencilerin kurumlarda uzun dönemli görev yapması çok isabetli bir karar. 20 Günlük stajda ne öğrenciye faydalı olabiliyoruz ne de öğrenci bize faydalı olabiliyor. Uzun dönemli stajlarda hem öğrencinin iş gücünde faydalanacağız hem de biz öğrenciye tecrübe ve bilgiyi aktarmaya çalışacağız” diyerek, işbirliği protokolünün hem Gaziantep Üniversitesi hem de Ulusal Metroloji Enstitüsü adına hayırlı olmasını diledi.

Protokol törenine; GAÜN Rektörü Prof. Dr. M. Yavuz Coşkun, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Türkay Dereli, TÜBİTAK Ulusal Metroloji Enstitü Müdürü Doç. Dr. Fatih Üstüner, TÜBİTAK Ulusal Metroloji Enstitüsü Proje Uzmanı Hüseyin Kaya, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Bayram, Fizik Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Necmeddin Yazıcı, Genel Sekreter Ercan Eroğlu ve çok sayıda öğretim görevlisi katıldı.

Törenin sonunda, GAÜN Rektörü Prof. Dr. M. Yavuz Coşkun tarafından, TÜBİTAK Ulusal Metroloji Enstitü Müdürü Doç. Dr. Fatih Üstüner ve TÜBİTAK Ulusal Metroloji Enstitüsü Proje Uzmanı Hüseyin Kaya’ya günün anısına hediye takdim edildi.